מדריכים ומידע שימושי
 
:עקבו אחרינו ב

כביש למתחילים: 7 עצות שימושיות

אם אתם עושים את צעדיכם הראשונים ברכיבת כביש, הנה 7 עצות שימושיות שיסייעו לכם להיכנס אל עולם אופני האספלט

1. רכשו אופניים המתאימים לאופי הרכיבה שלכם:

אופני קרבון אווירודינמיים ועתידניים אמנם נראים מעולה, אך אינם מתאימים ל-99 אחוזים מהרוכבים - וכך גם אופני קצה תחרותיים. רוב הרוכבים מחפשים אופניים קלים, נוחים ויעילים, שעמם תוכלו לבלות שעות ארוכות על האוכף, וינעימו את חוויית הרכיבה. אל תקפצו מעל הפופיק; אם אינכם עומדים להתחרות בקטגוריית העלית בשנה הקרובה - הימנעו מהשקעה כספית גבוהה שלא לצורך.

tips for road bike begginers 1

2. חפשו אופניים משומשים באתרי האינטרנט:

הבלאי של אופני כביש הוא נמוך יחסית ומציאות רבות מחכות לכם במרחב הווירטואלי או בחנויות האופניים המציעות דגמי יד שניה למכירה. אם מצאתם אופני כביש איכותיים ושמורים - קנו אותם.

tips for road bike begginers 5

3. אל תתפשרו על מידת השלדה:

רכיבת כביש מתאפיינת בישיבה ממושכת באותה תנוחה ולכן ישנה חשיבות גבוהה להתאמת גודל השלדה לרוכב. אופני כביש נמכרים במידות רבות - לעיתים קרובות מאוד אחת לשניה. מדידה ראשונית מקצועית היא חובה! המדידה תאפשר לכם לדעת מהי המידה המדויקת המתאימה לכם, וכך תימנעו בעתיד מכאבים ברכיבה ופציעות מיותרות.

tips for road bike begginers 2

4. היצמדו אל מסגרת התקציב שלכם:

כמו בכל תחביב, גם באופניים השמיים הם הגבול מבחינת מחירי הדגמים השונים. הגדירו לעצמכם גבול עליון בתקציב, והשתדלו שלא לחרוג ממנו. אופניים חדשים במשקל של פחות מ-7 קילוגרמים מפתים מאוד לרכישה, אבל עולים כמו מכונית משפחתית משומשת. אם אינכם בטוחים שאתם מתכוונים "להיכנס" עמוק אל תוך התחביב, התחילו בסכום הגיוני שעליו לא תצטערו בהמשך. אופניים עם שלדת אלומיניום, מזלג קרבון וחלקים ברמת כניסה "יעשו את העבודה" ויוכלו לשרת אתכם נאמנה, לפחות בשנה-שנתיים הראשונות.

tips for road bike begginers 3

5. בטיחות מעל הכל:

כיוון שבאופני כביש רוכבים על אספלט ובדרכים סלולות, חפשו לעצמכם כבישים שקטים ודלילי תנועה לאימונים ורכיבות. מפארק הירקון ועד הכבישים הקטנים שבין המושבים באזורכם. הימנעו מרכיבה על כבישים ראשיים וסואנים. בחרו שעות בהן התנועה דלילה (שישי ושבת מוקדם בבוקר הם התחלה טובה...) ורכבו על פי חוקי התנועה. אותם חוקים החלים על רכבים ממונעים, חלים גם עליכם הרוכבים.

tips for road bike begginers 6

6. הצטיידו בביגוד בולט ככל האפשר:

לבשו בביגוד בהיר וזוהר בכל רכיבה על מנת שנהגי הרכבים שעל הכביש יבחינו בכם בקלות. אי אפשר להגזים מבחינת הנראות, ולכן ווסטים זרחניים, נצנצים על מוט האוכף ומחזירי אור הם בגדר חובה.

tips for road bike begginers 8

7. מצאו לעצמכם פרטנרים לרכיבות:

רכיבת כביש היא ספורט חברתי, לכן חפשו לעצמכם שותפים לדרך ולמאמץ. כך לא ישעמם לכם ברכיבה, ובאותה הזדמנות תרוויחו מישהו שישתתף איתכם ב"מלחמה" בהתנגדות הרוח, וימשוך אתכם קדימה. קבוצת רכיבה תאתגר אתכם מבחינת כושר ומסלולי רכיבה חדשים, ובנוסף, תשמור אתכם בטוחים יותר בעת רכיבה על הכביש. רכיבה בתוך קבוצה מגדילה את הנראות שלכם למרחוק.