מבחנים וסקירות
 
:עקבו אחרינו ב

סקירה: CANNONDALE CAAD 10 105 2015

אופני כביש תחרותיים מאלומיניום? ב-CANNONDALE מתעקשים שאפשר לייצר שלדה מתקדמת וקלה לא רק מקרבון. הכירו את ה-CAAD 10...

גודל גלגל: 700C
שלדה: אלומיניום 6069
מזלג: קרבון מלא בעל קוטר משתנה
ייעוד האופניים: ספרינטים, עליות וקריטריום
מחיר: 9,669 שקלים

 

 

רקע

מאחורי שלדת ה-CAAD 10 של CANNONDALE עומדת מסורת ארוכה של ייצור שלדות אלומיניום קלות ואיכותיות. גם היום, כאשר שלדות הכביש היקרות של מרבית יצרניות האופניים מיוצרות מקרבון, לא מוותרת CANNONDALE על האלומיניום המסורתי בדגמים היקרים. סדרת ה-CAAD 10 מציגה גיאומטריה אופיינית לאופני קצה, ומיועדת לרוכבי כביש שאוהבים את תחושת הקשיחות הייחודית האופיינית לשלדות אלומיניום.

 

למי הם מתאימים

במחיר הנע סביב 9,000 שקלים ניתן היום לרכוש אופניי כביש עם שלדת קרבון וחלקים מקבוצת ה-105 של שימאנו SHIMANO, והשאלה המתבקשת היא האם יש סיבה להעדיף את ה-CAAD 10 עם מפרט זהה. על פי ההצהרות של CANNONDALE, לא מדובר בשלדה פשוטה כמו של אופני כביש למתחילים, אלה בשלדת אלומיניום מתקדמת - כזו שמציעה שילוב של משקל נמוך, העברת כוח יעילה ויחד עם זאת נוחות משופרת ביחס לשלדות אלומיניום זולות. כאשר משלבים את התכונות הללו עם גאומטריה תחרותית, מקבלים אופניים שמתאימים לרוכב כביש שאוהב לטפס, להתאמן או להתחרות בקריטריום או ספרינטים, ומוכן להתפשר על נוחות לטובת העברת כוח יעילה ותגובות זריזות.

cannondale-caad10-2015-road-bike 1

 

גיאומטריה וטכנולוגיה

בשלדת ה-CAAD 10 יישמו מהנדסי CANNONDALE מגוון טכנולוגיות ייצור עדכניות כגון עיצוב צינורות בשילוב של שיטות מכאניות ולחץ שמן, יצירת צינורות בעלי עובי דופן משתנה, ריתוכים כפולים וטיפול תרמי מתקדם. על פי נתוני CANNONDALE, שלדה במידה 56 ס"מ שוקלת כ-1150 גרם בלבד, כאשר מוסיפים מזלג קרבון במשקל של 390 גרם, מקבלים אופניים קלים מאוד בכל קנה-מידה - קלים אפילו יותר מאופניים בעלי שלדות קרבון הנמכרים במחיר דומה. עם השנים הפכו שלדות האלומיניום של CANNONDALE לנוחות יותר לרכיבה בזכות שימוש בטכנולוגיות חישול שונות ותכנון מתקדם. ל-CAAD 10 אזורים המציעים גמישות לטובת נוחות וספיגת זעזועים (תומכות וצינור האוכף בטכנולוגיית FLEX ZONE, מזלג קרבון, ומוט אוכף צנוע בקוטרו - 27.2 מ"מ). החברה טוענת כי מדובר באופניים שאמורים להיות נוחים יותר לרכיבה לעומת שלדות ה- CAAD הקודמות. בכל הנוגע לגאומטריה ומידות שלדה, ה-CAAD 10 מאמצת את המאפיינים של דגמי הקרבון היקרים מתוצרתCANNONDALE הכוללים זוויות היגוי ומזלג חדות יחסית, צינור עליון ארוך ביחס למידה וציר מרכזי בגובה שבין 26.5 ל-27 ס"מ (בהתאם למידה).

cannondale-caad10-5-105-c-copy-211519-11 

 

אבזור

full66099דגם ה-105 משלב חלקי הינע של קבוצת ה-105 מבית SHIMANO, בשילוב זרועות הינע מאלומיניום של .FSA עם יחס העברה של 52/36 שיניים מלפנים, 28/11 שיניים מאחור ו-11 הילוכים, מדובר בטווח רחב המאפשר לרוכב תחרותי לטפס עליות בקלות יחסית, אולם גם לשמור על קצב גבוה במישור. חלקי הקוקפיט של האופניים כולם נושאים את שם החברה ומיוצרים מאלומיניום. מעניינת הבחירה של CANNONDALE לייצר את השלדה עם קוטר צנוע יחסית בחלק התחתון של ציר ההיגוי (1.1/4 במקום 1.1/2 כמקובל) במטרה לשפר את ספיגת הזעזועים (גם אם מדובר בצעד שאינו אופייני בעידן בו כל יצרני האופניים מעבים את צינורות ההיגוי). גם הבחירה בצמיגים במידה 700X25 נועדה לסייע בשיכוך זעזועים. גלגלי ה-RS11 בהם מצוידים האופניים, אינם קלים במיוחד אך יעילים לאימונים, נחשבים לאמינים וקלים לתחזוקה.

 

שורה תחתונה

לרוכבים שמעדיפים שלדת אלומיניום איכותית, חובבי CANNONDALE שלא יכולים להרשות לעצמם את אופני הקרבון היקרים של החברה, ולרוכבים ותיקים שעדיין זוכרים בחיבה את שלדות ה-CAAD3 המפורסמות משנות ה-90.