ציוד רכיבה
 
:עקבו אחרינו ב

מבחן ציוד: גלגלי AMERICAN CLASSIC TERRAIN 29 TUBELESS

גלגלים לשטח שמספקים ביצועים טובים במחיר סביר? AMERICAN CLASSIC מציעה סט גלגלים שאמור לענות על ההגדרה הזו. יצאנו לבדוק...

מערכת בייקס
תמונות: זיו שוורץ

 

בין החברות שמייצרות חלקי אופניים, בולטת אחת שמייצרת רק גלגלים. AMERICAN CLASSIC האמריקנית מתמקדת אך ורק בחישוקים צירי גלגל וגלגלים מוכנים. אם "תחפרו" באתר החברה תגלו אמנם שהחברה גם משווקת מעט ביגוד (לצרכי פרסום) ואולי גם דגם בודד של מוט אוכף הנושא את לוגו החברה, אך כל שאר מוצרי החברה סובבים סביב עולם הגלגלים.

AMERICAN CLASSIC TERRAIN 29 TUBELESS 1
קיבלנו למבחן את גלגלי ה-TERRAIN 29 TUBELESS של AMERICAN CLASSIC, המוגדרים כגלגלים לקרוס קאנטרי ורכיבת שבילים מתונה. סט הגלגלים נמכר גם בגרסאות 27.5 ו-26 אינץ' – כולם מצוידים בחישוק עם רוחב פנימי של 22 מילימטר, 32 חישורי פלדת אל חלד השזורים באופן מסורתי (הצלבה על שלוש), ניפלים מנחושת, וצירי גלגל מאלומיניום עם מסבים סגורים. סט הגלגלים נמכר עם פסי אטימה ושסתומים להסבה לטיובלס, ומגיע בסטנדרט של שישה ברגים להרכבת רוטור הבלם. לב הגלגל האחורי מיוצר מפלדה, ומציע 72 נקודות נעילה ברדיוס לב הקסטה. ניתן כמובן לקבל את סט הגלגלים עם מגוון מתאמים, על מנת שיתאימו לצירי גלגל שונים – בהתאם לסוג האופניים. משקלם של ה-TERRAIN 29 TUBELESS הוא 1,895 גרם.

AMERICAN CLASSIC TERRAIN 29 TUBELESS 5
הרכבת סט גלגלי טיובלס חדש תחילה לרוב בחיפוש לילי אחר תחנת דלק עם קומפרסור תקין; זאת כמובן כדי "להעלות" את הצמיגים בלחץ גבוה על החישוקים. להפתעתנו גלגלי ה-TERRAIN 29 TUBELESS הציעו תאימות כל כך טובה לצמיגים (צמיגי TCS של חברת WTB), כך שגם משאבת הרצפה שלנו, ואפילו משאבה ידנית - הספיקו לביצוע העבודה. התחלה מצוינת.
כפי שבוודאי שמתם לב, משקל הגלגלים אינו נמוך; ניתן לרכוש היום סט גלגלי 29 אינץ' במשקל נמוך מ-1600 גרם סביב ה-3000 שקלים, בעוד שסט גלגלים פשוט וזול יותר ישקול מעל 2,000 גרם, ומחירו יהיה לרוב מתחת ל-2000 שקלים.ה-TERRAIN 29 TUBELESS ממוקמים בין שני הקצוות, ופונים לרוכבים המחפשים גלגלי טיובלס עמידים, לא מוכנים להתפשר על איכות המרכיבים והבניה, אך מוכנים לוותר על משקל הנוצה ולקבל בתמורה עמידות גבוהה.

AMERICAN CLASSIC TERRAIN 29 TUBELESS 3

בשטח

את הגלגלים הרכבנו על אופני שבילים עם מהלך של 120 מ"מ, על אופני אולמאונטיין 140 מ"מ, וגם על אופני זנב קשיח תחרותיים. בכל שלושת זוגות האופניים הגלגלים הפתיעו לטובה ומשקלם כמעט שלא פגע בביצועים. לא היינו בוחרים בהם כסט המועדף לתחרויות, אבל נראה שגם רוכב שבילים מנוסה לא יסבול ממשקלם. רכבנו במבחן עם צמיגים ברוחב של 2.3 אינצ'ים, ומפתח החישוק אפשר להם להתרווח ולאחוז בקרקע בנחישות. ברכיבה הגלגלים גילו קשיחות צידית טובה, ולא חווינו גמישות או עיוותים יוצאי דופן, למרות שרכבנו איתם באופן אגרסיבי יותר מהייעוד המקורי שלהם. לאורך כל תקופת המבחן, הגלגלים לא נזקקו לאיזון ואף לא נפגעו בחישוק.

AMERICAN CLASSIC TERRAIN 29 TUBELESS 2
בית מנגנון הפריילוף עשוי פלדה ונראה חזק ועמיד, אך למרות זאת, הוא מתאפיין בשילוב מאוחר בעת דיווש לפנים, כך שלפני הרמת גלגל או לפני תיקול מכשול, על זרוע ההינע לעבור "שטח מת" יחסית ארוך עד שמגיעה העברת הכוח. לא מדובר במגבלה רצינית, אך כן מדובר באלמנט המצריך הסתגלות.

AMERICAN CLASSIC TERRAIN 29 TUBELESS 4
ה-TERRAIN 29 TUBELESS הם גלגלים טובים ועמידים שיהוו בחירה מצוינת לרוכב שבילים שמעוניין לשדרג את סט הגלגלים הקיים בלי להיכנס להשקעה גדולה מדי. הם לא הגלגלים הקלים והמהירים ביותר, אבל בהחלט מעניקים תמורה סבירה למחירם.


יתרונות:

עמידים, בנייה איכותית, חישוק רחב, התאמה למגוון צירים, התאמה טובה לטיובלס.


חסרונות:

משקל גבוה, שילוב מאוחר של הפריילוף בעת דיווש.


סיכום:

גלגלים המציעים עלות תועלת גבוהה לרוכב שבילים/קרוס קאנטרי המחפש סט גלגלים איכותי ועמיד במחיר סביר.


מחיר: 2,400 שקלים
יבואן: אדסטיק
ציון: 

3 stars