ציוד רכיבה
 
:עקבו אחרינו ב

מבחן ציוד: משקפי X-ON WHITE SPIRIT

חברת X-ON הישראלית מציעה משקפי שמש כחול-לבן במחיר נוח. יצאנו איתם אל השבילים והסינגלים כדי לבחון עד כמה הם מתאימים לרוכבי אופניים...

מבחן: מערכת בייקס
צילומים: יצרן, זיו שוורץ


ה-WHITE SPIRIT הוא אחד הדגמים (יש 14) של חברת X-ON הישראלית אשר מיועד לרכיבת אופניים וספורט בכלל. המשקפיים מגיעים בתוך נרתיק מרופד עם רוכסן ותפס לחגורה, כאשר בנרתיק ישנם שני זוגות נוספים של עדשות הניתנות להחלפה מהירה.

X ON משקפי רכיבה 1

 

משקל ה-WHITE SPIRIT נמוך יחסית (20 גרם) וזהו ללא ספק יתרון ברכיבה ובפעילות ספורטיבית. מסגרת המשקפיים והזרועות גמישים לטובת עמידות גבוה בלחץ מזדמן, כאשר על אחיזת האף אחראיות זוג כריות סיליקון וזרועות המשקפיים מהודקות למקומן בעזרת ברגים וללא אפשרות לשחרור מהיר. הערכה כוללת עדשות מקוטבות (POLARIZED) בעלות פתחי אוורור ורמת סינון UV400, עדשות כהות עם ציפוי מראה, ועדשות חומות מסוג Laser Dark - שתי האחרונות ברמת כהות גבוהה (CAT-3). על פי החברה כל העדשות מיוצרות בטכנולוגיה ייחודית המבטיחה עמידות גבוהה בפני התנפצות לרסיסים.

X ON משקפי רכיבה 3
ואיך הם ברכיבה?

המשקפיים פשוטים למראה. יהיו מי שיאהבו את הצבע הלבן, אחרים פחות - אנחנו היינו מוסיפים פס כחול ליד המגן דוד. החלפת העדשות קלה ופשוטה - כל מה שצריך לעשות הוא ללחוץ בחלק הפנימי, להוציא את העדשה הקיימת ולהכניס עדשה אחרת במקומה. אנחנו בחרנו לרכוב בעיקר עם העדשות המקטבות, אלו מספקות חוויית רכיבה המדמה תמונת HD של הנוף המקומי. ברכיבה המשקפיים נוחים, אך לעיתים בקטעים טכניים המטלטלים את הראש, מורגשת תנועה קלה של המשקפיים על האף. לכן זהו לא הזוג המועדף עלינו לרכיבות אולמאונטיין. רוכבי שבילים ורוכבי קרוס קאנטרי מתונים עלולים שלא להבחין כלל בתופעה. כמו כן בימי הקיץ הלחים, הצטברה זיעה על גבי העדשות בזמן עצירה - למרות פתחי האוורור; מניסיוננו, רוב זוגות משקפי הרכיבה מתקשים לעמוד בתנאי רכיבה לחים במיוחד שמאפיינים את הקיץ הישראלי. במהלך תקופת המבחן גרמה הזיעה של הבוחן לחלודה בברגי המשקפיים, אולם ליאון חלף, הבעלים של חברת X-ON, אמר כי מדובר בתופעה מוכרת שעלולה לקרות אחרי מגע עם מלחים בפעילות ספורטיבית בים, או מגע מוגבר עם זיעה במהלך הרכיבה. הוא כמובן שמח להחליף את הברגים ברגע שביקשנו.

X ON משקפי רכיבה 2
לשאלתנו מדוע לא מגיעים המשקפיים עם זוג עדשות בהיר לרכיבת לילה, ציין ליאון כי רוב הרוכשים של המשקפיים אינם רוכבים אלא רצים, לכן הם מעדיפים 3 סטים של עדשות כהות (רצים אינם משתמשים במשקפיים בלילה). סיבה נוספת לכך היא רגישותם של ספורטאים עם מספר מרשם נמוך (עד חצי מספר) לעדשות מקטבות - אלו עלולות ליצור עיוות קל ואי נוחות. להם יש אפשרות להשתמש בשני הסטים הנוספים של העדשות. לרוכבי אופניים מציעה X-ON לרכוש עוד סט עדשות שקופות בעלות נמוכה יחסית של 80 שקלים.
השילוב של המשקפיים עם הקסדה שאותה בחנו במקביל - לא תמיד צלח. זרועות המשקפיים נגעו לעתים בהיקף הקסדה, אולם כאן כבר מדובר בשילוב של מבנה ראש הבוחן, קסדת המבחן והמשקפיים הספציפיים. המלצתנו: מדדו את ה-WHITE SPIRIT עם הקסדה שלכם לפני הרכישה.


יתרונות:

תמורה גבוהה למחיר, עדשות מקוטבות ומאווררות, 3 סטים של עדשות, מוצר שמיוצר בישראל.


חסרונות:

המשקפיים לא מהודקים אל הפנים ברכיבה אגרסיבית, חסר סט עדשות שקוף לרוכבים (ניתן לרכוש בתוספת תשלום), איכות גימור ברמה סבירה.

 

סיכום:

ה-WHITE SPIRIT מתאימים בעיקר לרכיבת כביש או שבילים רחבים. אם אתם מחפשים זוג משקפי רכיבה במחיר צנוע יחסית, עם כמה סוגים של עדשות וגאווה ישראלית - אנחנו בעד.
מחיר: 380 שקלים
יצרן: X-ON
ציון:

3 stars