חדשות וכתבות
 
:עקבו אחרינו ב

חוצים את אמריקה: 4,418 ק"מ על אופניים

מירוץ הסיבולת הארוך והמפרך בעולם יוצא לדרך בעוד כמה שבועות; כמעט 300 קילומטרים של רכיבת שטח ביום - ובמשך יותר משבועיים מצפים למתחרים – וגם לחנוך רדליך שלנו שעומד להשתתף השנה ב-Tour Divide. כך נראה מירוץ האופניים המטורף בעולם...

מערכת בייקס
תמונות: Salsa BIKES

 

אם חשבתם שהטור דה פראנס או הקייפ אפיק הם אירועי הסיבולת המטורפים ביותר, כנראה שלא שמעתם על השפיץ של האולטרה אנדורנס - ה"טור דיווייד" (Tour Divide), מרוץ האופניים ותחרות הסיבולת הארוכה והמפרכת ביותר בעולם. 4,418 קילומטרים המשתרעים בין העיירה Banff שבמחוז אלברטה, קנדה, ל-Antelope Wells שעל גבול ארה"ב-מקסיקו. מדובר במסלול הרכיבה הרשמי הארוך בעולם והוא נקרא כך משום שהוא נע לאורך קו פרשת המים האמריקני Continental Divide - מזגזג בין פסגות הרי הרוקי וחוצה את ארצות הברית מצפון לדרום בגבהים הנעים בין 1,500 ל-4,000 מטרים, ועם טיפוס מצטבר של כ-65,000 מטרים!

tour devide 1
רק 130 מטורפים מרחבי העולם

זה קורה בכל שנה, ביום שישי השני של כל חודש יוני, מתקבצת חבורה של כ-130 רוכבים (הם לא ייעלבו אם תכנו אותם "מטורפים") מכל העולם אשר מטרתם היא לסיים את המסלול התובעני הזה בזמן הקצר ביותר, וללא כל סיוע מגורם חיצוני. על הרוכבים לצלוח פסגות עמוסות שלג, מעברי הרים גבוהים, עליות בלתי נגמרות, מדבריות צחיחים ואיזורים מבודדים ומרוחקים, בטמפרטורות הנעות בין לילות קפואים במינוס 10 מעלות, לשמש יוקדת עם 40 מעלות בצל. והכל בכוחות עצמם בלבד.

לבד בשטח, בלי סיוע של איש

חוקי האירוע קובעים כי על כל רוכב לשאת עמו את כל הציוד הנחוץ לו למהלך התחרות - כולל ביגוד, כלי תיקון וציוד שינה. לרוכבים אסור לקבל עזרה חיצונית מכל סוג שהוא, לרבות מים, מזון או עידוד מבני משפחה, ועליהם לדווש בכוחות עצמם לאורך כל הדרך מקנדה למקסיקו. חל איסור על שימוש ב"דראפטינג" (היצמדות לרוכב אחר אשר מפחיתה את התנגדות הרוח), ויש אפילו סעיף האוסר על שימוש במצנחים הרותמים את הרוח לטובת הרוכב...
העקרון המנחה את חוקי הטור דיווייד הוא שיוויון בין המתחרים. מותר לכל רוכב לרכוש מזון, שתיה, ביגוד או ציוד לאופניים בכל חנות לאורך הדרך – בתנאי שהיא פתוחה לקהל הרחב. מותר גם לישון באכסניות, מוטלים או בתי מלון לאורך הדרך, אולם המרחק הממוצע בין העיירות הוא כ-160 קילומטרים, כך שבפועל רוב הרוכבים מבלים את לילותיהם בשינה בשטח, בשק שינה.

tour devide 2

מעקב בזמן אמת

לכל רוכב מוצמד מכשיר איתור (משואה), השולח אות לווייני בכל מספר דקות, כך שניתן לעקוב אחר התקדמות הרוכבים בזמן אמת באתר trackleaders.com. האתר מספק ניתוח מורחב של התקדמות הרוכבים, כגון מיקום כללי ובקטגוריה, מהירות ממוצעת, ניתוח של זמן תנועה מול זמן מנוחה, ועוד.

קצת מספרים...

הרוכב הממוצע בטור דיווייד מבלה על האוכף בין 15 ל-20 שעות רכיבה ביום, שורף בין 10,000 ל-15,000 קלוריות ומשיל בין 3-5 קילוגרמים ממשקלו במהלך האירוע. אגב, הגיל הממוצע של הרוכבים הוא 42. רוב האופניים הנבחרים לאירוע הם אופני זנב קשיח, לעתים אף ללא בולם קדמי (ריג'יד)- וזאת בכדי לשמור על פשטות, עמידות ואמינות במהלך התחרות. משקלו של זוג אופניים ממוצע כשהוא עמוס בתיקים יעודיים וזיווד מלא, נע בין 17 ל-22 קילוגרמים. השיא הרשמי של הטור דיווייד נקבע בשנת 2013 על ידי ג'יי פיטרוורי, והוא עומד על 15 ימים ו-16 שעות. בחישוב מהיר - כמעט 300 קילומטרים ביום!

ויש לנו גם נציג משלנו

חנוך רדליך, כתב בייקס העשוי ללא חת, עומד להשתתף השנה בטור דיוויד, ואנחנו כמובן נעקוב אחריו ונדווח באופן שוטף על התקדמותו. תהיה זו הפעם השנייה שרדליך מזנק לטור דיוויד, אחרי שב-2012 הוא נפצע במהלך המירוץ, מה שמנע ממנו להמשיך אל קו הסיום. במהלך השבועות שנותרו עד לזינוק, יפרסם חנוך כאן בבייקס את סיפור ההכנות המדוקדקות, המטרות, הציוד והאימונים לתחרות הסיבולת הקשה בעולם. בהמשך נלווה את חנוך לאורך המירוץ המאתגר ונעביר דיווחים שוטפים מהרכיבה.

tour devide 3