חדשות וכתבות
 
:עקבו אחרינו ב

SHIMANO XT 2016: עכשיו עם 11,22 ו-33 הילוכים!

זה היה רק עניין של זמן; SHIMANO היפנית מציגה את סדרת ה-XT החדשה עם קסטת 11 הילוכים ומגוון רחב של אפשרויות הינע...

זיו שוורץ, עורך בייקס
תמונות: SHIMANO

 

בצעד מתבקש שלא הפתיע כמעט איש בתעשיית האופניים, הציגה חברת SHIMANO את סדרת ה-XT המעודכנת עם 11 הילוכים - ממש כמו בקבוצת ה-XTR היקרה. חידוש נוסף הוא האפשרות לרכוש את המערכת עם גלגל שיניים בודד מלפנים (1X11), כפול (2X11) או עם שלושה גלגלי שיניים (3X11), זאת להבדיל מ-SRAM שמציעה את מערכות העילית שלה רק בתצורת גלגל שיניים בודד או כפול מלפנים. כך למעשה הופכת סדרת ה-XT לשיאנית במספר ההילוכים – 33 במספר.

Shimano  xt 2016 group

קסטה

קסטת ה-XT החדשה מוצעת בשני יחסי העברה: 11-40 ו-11-42 שיניים. גלגל השיניים הגדול בקסטה מיוצר מאלומיניום לחיסכון במשקל, כאשר שאר גלגלי השיניים מיוצרים מפלדה. כמו בקסטת ה-XTR החדשה, גם כאן אין צורך בגוף פריילוף מיוחד והקסטה החדשה מתאימה לכל נאבה אחורית המיועדת ל-10 הילוכים. את קסטת ה-11-42 שיניים מייעדת SHIMANO לעבודה על גלגל שיניים בודד מלפנים וללא מעביר קדמי, כאשר קסטת ה-11-40 נועדה לשילוב עם שניים או שלושה גלגלי שיניים מלפנים.

Shimano-XT-2016 1

זרועות הינע

זרועות ההינע החדשות של מערכת ה-XT עוצבו מחדש, ומוצעות כאמור בשלוש תצורות – בהתאם למספר גלגלי השיניים. את הזרועות עם גלגל שיניים בודד שעוצב במיוחד כדי לצמצם את הסיכוי לנפילת השרשרת, ניתן לקבל בגרסת 30, 32 או 34 שיניים. את זרועות ההינע המצוידות בשני גלגלי שיניים, ניתן לקבל בשלושה יחסי העברה: 24/34, 26/36 או 28/38 שיניים. את הגרסה המצוידת בשלושה גלגלי שיניים, ניתן כרגע לקבל בתצורה אחת: 40/30/22 שיניים.

Shimano-XT-2016 5

מעביר אחורי

גם המעביר האחורי החדש זוכה למספר עדכונים; גלגלי השיניים הוגדלו, יש אפשרות לכוון את עומס הקפיץ במצמד המערכת, העברות ההילוכים אמורות להתבצע עם פחות התנגדות, והתאמה לפעילות עם קסטת 42 שיניים.

Shimano-XT-2016 9

מעביר קדמי

המעביר הקדמי החדש מציע אפשרות למשיכה צדית של כבל השליטה, זאת בנוסף לאפשרויות המקובלות של משיכה מלמטה או מלמעלה. המעביר בעל המשיכה הצידית נועד בעיקר להתאים לאופני שיכוך מלא ארוכי מהלך, וזאת בזכות המבנה הקומפקטי החדש שמגדיל את מרווח הצמיג - תכונה חשובה באופניים אגרסיביים המצוידים בצמיגים רחבים.

Shimano-XT-2016 8

ידיות הילוכים

לפי SHIMANO, ידיות ההילוכים החדשות מבטיחות הפעלת מאמץ הנמוך ב-20% בעת העברת הילוכים. הדק ידית המעביר האחורי עדיין מאפשר העברת הילוך על ידי לחיצה בשני הצדדים, אך להבדיל מהידיות של המודל הנוכחי, עם האצבע ניתן לשחרר רק הילוך אחד ולא שניים. את הידיות החדשות ניתן לחבר לידיות בלם מדור קודם של SHIMANO, והן גם מציעות הנדסת אנוש משופרת ועיצוב מחורץ לשיפור החיכוך.

Shimano-XT-2016 7

בלמים

בלמי הדיסק ההידראוליים מהדור הנוכחי של סדרת ה-XT נמנים בין הבלמים המובילים בתעשיית האופניים. למרות זאת, עדכנה SHIMANO את מערכת הבלמים וציידה אותה בבוכנה קומפקטית יותר בידית, בעיצוב משופר ובהפחתת משקל קלה.

Shimano-XT-2016 3

גלגלים

גלגלי סדרת ה-XT מקבלים חישוקים חדשים (מוכנים לטיובלס כמובן) עם רוחב פנימי של 20 או 24 מילימטרים. שני החישוקים רחבים מבעבר, אולם קלים בכ-40 גרמים לחישוק. הגלגלים בנויים על בסיס 28 חישורים - מלפנים ומאחור.

Shimano-XT-2016 4

פדלים

שתי גרסאות חדשות של דוושות ה-XT מציעות שטח מגע גדול יותר עם הנעל ביחס לדגמים הקודמים. גרסה אחת היא גרסת הקרוס קאנטרי הקלה המציעה שטח מגע גדול ב-7.7%. גרסת השבילים הרחבה יותר, מציעה שיפור של כ-12% בשטח המגע לעומת הגרסה הנוכחית.

Shimano-XT-2016 6

סדרת ה-XT החדשה מאמצת את מרבית השדרוגים שקיבלה לא מכבר סדרת ה-XTR בשנה שעברה, אך מוסיפה לכך גם קסטה עם יחס העברה נמוך יותר לרוכבים פחות מיומנים (עם גלגל שיניים 42 מאחור). הקלפים החזקים של SHIMANO בתחרות מול SRAM הוא תג מחיר אטרקטיבי יותר ותאימות של הקסטה גם לנאבות 10 הילוכים. נכון לעכשיו מדובר במערכת ה-11 הילוכים הזולה ביותר בשוק (לפחות עד להצגת ה-SLX 11 הילוכים העתידית). מחברת DAA, יבואנית SHIMANO לישראל, נמסר לבייקס כי ניתן יהיה לרכוש את רכיבי סדרת ה-XT החדשה לקראת חודש יולי הקרוב.