מדריכים ומידע שימושי
 
:עקבו אחרינו ב

מדריך: איך בוחרים קסדה?

אתם עומדים בחנות מול עשרות סוגים של קסדות אופניים ולא יודעים באיזו לבחור? האם יש חשיבות לצורה? האם קסדה יקרה יותר מגנה טוב יותר? לפניכם המדריך המלא לרכישת קסדה...

חובה לחבוש קסדה בכל רכיבה על אופניים – על הקביעה הזו אין חולק. לא מדובר רק בעניין חוקי, אלא באביזר מציל חיים של ממש! קסדת רכיבה טובה לא רק מגנה על הראש שלכם, היא גם אביזר אופנתי שלא מעט רוכבים מייחסים חשיבות רבה לעיצוב שלו. חשוב לזכור שקסדת רכיבה אינה אפקטיבית בעת תאונה אם היא אינה במידה המתאימה לרוכב או שהיא לא רכוסה כראוי. ערכנו עבורכם מדריך מפורט שיהפוך את תהליך רכישת הקסדה לקל ופשוט יותר.

בחירת קסדה לאופניים

טווח מחירים

קסדות רכיבה נמכרות בטווח מחירים שנע בין 100 ל-1,000 שקלים ויותר. כבר בנקודה הזו נדגיש כי כל הקסדות הנמכרות בישראל אמורות לעמוד בתקנים בינלאומיים המבטיחים הגנה ראויה לרוכב, אולם ההמלצה שלנו היא לבחור בקסדה של מותג מוכר. מה ההבדל בין קסדה זולה לקסדה יקרה? קסדות יקרות יהיו קלות יותר, מאווררות יותר, באיכות גימור גבוהה יותר, יציעו התאמה טובה יותר להיקף הראש, יצוידו בריפוד סופג איכותי יותר בחלק הפנימי, וכמובן – יהיו מעוצבות ויפות יותר. קסדות פשוטות מתאפיינות ברמת גימור נמוכה יותר, בהתאמה פחות טובה לראש, בכושר אוורור ונידוף זיעה בסיסי, והן מהוות פשרה בתחום נוחות השימוש לאורך זמן.

סוג הקסדה

ישנם סוגים רבים של קסדות אופניים, כאשר כל קסדה מתאימה לסוג רכיבה מסוים. הקסדות הנפוצות מיועדות לרכיבת שבילים (קסדות מאווררות עם הגנה משופרת לעורף ומגן שמש קדמי) ולרכיבת כביש (קלות, אווירודינמיות ומאווררות), אולם ישנם עוד סוגים שונים של קסדות לשימושים שונים; החל מקסדות עגולות לפעלולים, וכלה בקסדות שטח מלאות עם הגנה על הסנטר – לרוכבי דאונהיל. שימו לב שאתם רוכשים קסדה התואמת את אופי הרכיבות שלכם.

מידה מתאימה

מידת הקסדה היא הבסיס להתאמתה להיקף ראשכם. אל תתקבעו על דגם או חברה מסוימת בעת הרכישה רק על פי העיצוב החיצוני שלה. נסו מגוון קסדות ומדדו אותן – חשוב לעשות זאת כשאתם מרכיבים את משקפי הרכיבה שלכם. אם הקסדה אינה נוחה לכם, אל תרכשו אותה - גם אם המחיר אטרקטיבי! אם לא ניתן להתאים אותה לראשכם, גם לאחר שכיילתם את מערכת ההידוק, התקנתם כריות ריפוד וניסיתם לכוון את הרצועות – זו לא הקסדה המתאימה לכם. נסו קסדות אחרות. התחילו תהליך בחירת המידה על ידי מדידת היקף ראשכם. לרוב החברה מייצרת את הקסדה תציין את מידות הקסדה בסנטימטרים על גבי מדבקה בתוך חלקה הפנימי של הקסדה כאשר מספר הסנטימטרים מייצג את היקף הראש של הרוכב (לדוגמה מדיום-M: 60-54 CM).

bicycle helmets 1

ביצה, תפוז או אבוקדו?

לכל רוכב יש ראש עם צורה מעט שונה משל האחרים, לכן ייתכן שמידה מסוימת של חברה אחת תתאים לו, בזמן שקסדה באותה מידה של חברה אחרת לא תהיה נוחה ברכיבה. מדובר במשתנה שאותו ניתן לחוות רק בחבישת הקסדה. בנקודה הזו אין מנוס מניסוי ומדידה - זו האפשרות היחידה לבחירת קסדה נוחה.

נמוך ועמוק

קסדה המונחת כראוי תחבוק את ראשכם נמוך ועמוק ככל האפשר. עם זאת, אם הקסדה מונחת נמוך מדי ופוגעת בשדה הראייה שלכם - היא במידה גדולה מדי. חשוב למדוד בחנות את הקסדה כשאתם מרכיבים משקפי רכיבה. הקסדה אמורה להיות ממוקמת מעט מעל זרועות המשקפיים. כשהקסדה מונחת על הראש, אתם אמורים להביט לפנים ומעלה וכמעט שלא להבחין בקצה הקדמי שלה.

רפידות

לעיתים מצורף לקסדה סט רפידות נוסף בעובי שונה. אתם יכולים להשתמש ברפידות אלו כדי להתאים את הקסדה באופן מיטבי לראשכם. רפידות בעובי שונה יאפשרו להתאים את הקסדה הנבחרת ביעילות לקודקוד, אבל הן לא יחפו על חסרונות של קסדה שאינה מתאימה לכם בבירור. ברכיבה קיצית ההמלצה היא להחליף רפידות מדי פעם ואף לשטוף אותן אחרי כל רכיבה או שתיים.

bicycle helmets 2

תהליך הבחירה

אחרי שמדדתם, בדקתם, בחנתם והתלבטתם, הגיע הזמן לבחור קסדה מבין כל הדגמים שהתאימו לכם. ראשית, בחרו כאמור בקסדה התואמת את אופי הרכיבות שלכם: אין טעם לרכוש קסדת כביש קלה ואווירודינמית לרכיבת שטח, וכמובן שלא קסדת דאונהיל לרכיבה בעיר. הקסדות שיעניקו לכם את התמורה הטובה ביותר לכסף מבחינת איכות, אוורור, התאמה וספיגת זיעה הן אלה שנמכרות בטווח המחירים של 250 – 400 שקלים.