מדריכים ומידע שימושי
 
:עקבו אחרינו ב

שימו שמן! שש נקודות לשימון האופניים שלכם...

האופניים שלכם צריכים שמן. שימון על בסיס קבוע יאט את בלאי החלקים, יפחית את הרעש בזמן הרכיבה ויסייע למערכות לתפקד טוב יותר. הנה 6 נקודות שכדאי לכם לשמן באופן קבוע...

1. שרשרת

השרשרת היא זו האחראית על העברת כוחו של הרוכב אל הגלגל המניע ומשם לקרקע. כדי שנזכה לרכיבה שקטה ובטוחה, עלינו לשמן את חלקה הפנימי של השרשרת באופן קבוע. עדיף לשטוף את השרשרת, להסיר לכלוך, להמיס שומנים ובהמשך ליבש ולשמן בהתאם לתנאי הרכיבה. לרכיבה ביום חורפי, נקו את האופניים מיד אחרי הרכיבה ושמנו את השרשרת. בימי הקיץ מומלץ לשמן אחרי כל רכיבה בשבילים מלאי אבק. בימי הסתיו בהם השבילים הדוקים ואינם מאובקים, אפשר לשמן את האופניים כל שתיים-שלוש רכיבות.

lube  1

2. כבלי שליטה

את הכניסות היציאות של כבלי השליטה מומלץ לשמן מדי חודש. מיד אחרי השימון כדאי להעביר הילוכים כדי להחדיר את השמן אל מובילי ההילוכים. אחרי השימון מומלץ לנגב את העודפים כדי למנוע הצטברות אבק.

lube  2

3. שרוולי המשככים

עדיף לנקות ולרסס בנוזל סילקון. ניקוי החלקים החשופים של שרוולי המשככים יאריך את ימיהם וימנע כניסה של לכלוך אל גוף המשככים.

lube  4

4. צירי ידיות הבלמים

בין אם מדובר ידיות בלם הידראוליות או ידיות בלמים המופעלים על ידי משיכת כבל, ההמלצה היא לשמן את ציריהן בנוזל שימון שאנו פוגע בחלקי גומי ופלסטיק. שימון עדין ימנע חריקות בעת הלחיצה על הידיות, יצמצם את בלאי הצירים במנגנון הידיות ויביא לפעולה חלקה יותר בעת הלחיצה לאורך זמן.

lube  6

5. מוט האוכף

אם קניתם אופניים בחנות מקצועית, סביר להניח שגירזו לכם את מוט האוכף לפני שהידקו אותו בשלדה. הגריז מונע איחוד של צינור האוכף עם השלדה. איחוד זה הוא תוצאה של הצטברות לכלוך, בוץ ורטיבות; אלו מביאים להתחמצנות ואיחוי החלקים. מדי פעם מומלץ לחלוץ את מוט האוכף מהשלדה, לנקות אותו ואת פנים צינור השלדה. זכרו להדק את מוט האוכף כראוי – לפני שאתם מחזירים אותו למקומו.

lube  3

6. משטחי ההחלקה של ידיות השחרור המהיר

ידיות השחרור המהיר הן אלו שמהדקות את גלגלי האופניים ואת מוט האוכף למקומם. הצטברות אבק ולכלוך מקשים על הידוק הידיות במשך הזמן. הדבר מביא לכך שאנו משקיעים עוצמה גבוה מדי בהידוקן או לחלופין איננו מהדקים אותם למלוא מהלכן. שימון עדין וניגוב של משטח ההחלקה של ידית ההידוק יביא לכך שנוכל להדק את הידית בעומס סביר, כזה שיאפשר לנו לשחרר את הידית בקלות יחסית.

lube  5