מדריכים ומידע שימושי
 
:עקבו אחרינו ב

מדריך לכיוון זווית ידיות הבלם וידיות ההילוכים

כיוונן נכון של ידיות הבלם וההילוכים יכול למנוע כאבים ולהפחית לחצים מכפות הידיים שלכם. כך תכוונו את הידיות בשבעה שלבים פשוטים...

רוכבים רבים לא מייחסים חשיבות לכיוונון נכון של ידיות הבלם וההילוכים שעל הכידון. את רוב בעיות הלחץ, ההירדמות והכאבים, בכפות הידיים, ניתן לפתור בעזרת כיוונון נכון של הידיות כך שיתאימו לרוכב.

brakes1 1

לפניכם סדרת פעולות שיסייעו לכם לכוונן את ידיות הבלם וההילוכים בהתאם לנתוני גופכם.
שימו לב! המדריך שלפניכם רלוונטי בתנאי שמידת האופניים עליהם אתם רוכבים תואמת את הגובה שלכם. כיול הידיות למידה הוא לא פתרון למידת אופניים שמלכתחילה אינה תואמת את גובהו של הרוכב.

1. שבו על האופניים כאשר זווית וגובה האוכף מתאימים. עדיף לעשות זאת בעזרת שרפרף לצד האופניים שיאפשר לכם להניח את כף הרגל ולשאת את משקלכם בעת הכוונון בבטחה.
2. שחררו בעזרת מפתח מתאים (לרוב מפתחות אלן או טורקס) את הבורג המהדק את הידיות אל הכידון. אל תשחררו את בורג באופן שיאפשר לידית לנוע בחופשיות, אלא באופן שבו הידית תישאר מעט מהודקת כך שתוכלו להזיזה אך שלא תזוז בעצמה.
3. הושיטו את אחת הידיים לפנים, הניחו את כרית כף היד על הכידון ומתחו את אצבעות כף היד לפנים. ידית הבלם צריכה להיות מונחת מתחת לכף הידית כך שהקצה החיצוני שלה ממוקם מתחת לזרת ולקמיצה.
4. הדקו את הידית למקומה וחזרו על התהליך של כיוונון ידית הבלם גם בצד השני.
5. עתה קבעו את מרחק הידית מהכידון. את הפעולה הזו מבצעים על ידי סיבוב בורג אלן קטן או גלגלת בבסיס הידית. יש לקרב את הידית כך שמפרקי הקמיצה והזרת מונחים עליהם כך שהם בזווית של כ-90 מעלות מטה.
6. בלמי דיסק הידראוליים מספקים עוצמת בלימה גבוהה מבעבר וישנה אפשרות להפעילם באצבע אחת (אפשר להתחיל בשתי אצבעות עד שתרגישו בטוחים לבלום באצבע אחת) - כך תקצרו מרחקי בלימה (האצבעות מונחות על ידיות הבלמים לאורך כל הרכיבה).
7. כאשר ידיות הבלם מקובעות למקומן, כווננו את ידיות ההילוכים בזווית ובמרחק מתאים מידיות הכידון: הדקי הידיות צריכים להיות מונחים מתחת לאגודל ובזווית שתאפשר לדחוק אותן עם תנועת מפרק מינימלית. מקמו את ידית צד שמאל של המעביר הקדמי בזווית חדה יותר מטה כך שתוכלו לתפעל אותה בקלות וזאת בגלל המהלך הארוך יותר בעת העברת ההילוך.

חשוב: אל תהדקו את הידיות חזק מדי! חשוב לקבע את ידיות הבלם וההילוכים באופן כזה שאפשר יהיה לסובב את הידית בעת הפעלת לחץ גבוה – הסיבה לכך היא שבזמן נפילה הידית תוכל להסתובב סביב צירה ולא תישבר. אם תהדקו את הידית בעוצמה גבוהה מדי היא תישבר בנפילה.

brakes1 2