מדריכים ומידע שימושי
 
:עקבו אחרינו ב

המדריך המלא למוט אוכף טלסקופי

רוכבים בשטח ורוצים לשפר את היכולות שלכם? אתם צריכים מוט אוכף טלסקופי! הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לרכוש ולנצל את יתרונות מוט האוכף הטלסקופי ברכיבה...

זיו שוורץ, עורך בייקס
תמונות: אילוסטרציה

 

מוט אוכף טלסקופי צובר פופולריות גבוהה בקרב רוכבי אופני הרים. רכיבה עם מוט אוכף טלסקופי נועדה לאפשר לרוכב לשנות את גובה האוכף תוך כדי רכיבה בהתאם לתנאי השטח; בעלייה או במישור מוט האוכף פתוח למלוא אורכו, ואז אפשר לדווש ולטפס עם האופניים ביעילות. בירידות ניתן להנמיך את מוט האוכף וכך להסיט את משקל הגוף לאחור ביתר קלות.
רכיבה טכנית מתאפיינת בהטיות משקל הגוף ושינוי מרכז הכובד כאשר העכוז באוויר. תנוחה זו מאפשרת שליטה טובה יותר באופניים, אולם מיקום האוכף מגביל את טווח התנועה של הגוף בהטיית המשקל לאחור ופוגע בביצועי הרוכב בירידה. הנמכת מוט האוכף בירידה תשפר את השליטה באופניים, אולם כאשר מדובר במוט רגיל - שינויים תכופים בגובה מסרבלים את הרכיבה. מוט אוכף טלסקופי מהווה פתרון מצוין לרוכבים שרוצים לשפר את היכולות בשטח; הוא מאפשר להנמיך את האוכף ב-3 עד 4 אינצ'ים בלחיצת כפתור ולהגביה חזרה - בלי לעצור. מדובר בכלי עזר נהדר ברכיבה - בתנאי שיודעים להשתמש בו כראוי.

seatpost dropper main

מכאני או הידראולי?

מוטות האוכף המתכווננים מתחלקים לשני סוגים: מוטות המופעלים בעזרת מנגנון קפיץ מכאני; נעילת גובה האוכף מתבצעת על ידי פין מתכת במספר נקודות קבועות מראש (לרוב 3-5). תפעול המוט מתבצע באמצעות ידית הממוקמת מתחת לאוכף או באמצעות כבל (זהה לכבל הילוכים) ושלט בכידון האופניים. הסוג הבא מתבסס על מגנון הידראולי שנמצא בתוך מוט האוכף. מנגנון זה מאפשר פעולה רציפה של המוט ועצירה בכל נקודה לאורך המהלך. ישנם מוטות אוכף הידראוליים המופעלים על ידי ידית מובנית וללא שלט, אך הדגמים הפופולריים יותר מצוידים בשלט. מוטות האוכף הטלסקופיים מצוידים בשני סוגי שלטים: שלט מכאני המופעל באמצעות כבל, ושלט המחובר אל מוט האוכף באמצעות צינור המכיל שמן. שלט מסוג זה מאפשר לשלוט על תנועת מוט האוכף וגם על מהירות פתיחת המוט.
חשוב להדגיש כי מוטות אוכף טלסקופיים הידראוליים יקרים, איכותיים וטובים יותר ממוטות המופעלים מכאנית.

seatpost dropper

רק עם שלט

כמעט כל מוטות האוכף המתכוונים הנמכרים היום מצוידים בשלט אשר מתחבר לכידון. אל תתפתו לרכוש מוט מתכוונן שאינו מצויד בשלט – גם אם הוא נמכר במחיר נמוך משמעותית. זה לא רק נוח וקל יותר לתפעל את גובה האוכף באמצעות השלט, מדובר כאן גם בעניין בטיחותי שכן הרעיון לעזוב את הכידון ולהחזיקו ביד אחת בזמן רכיבה בשטח הוא לא ממש צעד אחראי. נסו למצוא מקום טבעי ונוח ככל האפשר למיקום השלט על הכידון. לחיצה על השלט חייבת להפוך לטבע שני ברכיבה. אם השלט ממוקם כך שהוא נוח לתפעול, אתם תשתמשו במוט האוכף יותר פעמים בכל רכיבה. אם הפעלת השלט דורשת תשומת לב מיותרת, אתם כנראה לא תשתמשו בו לעיתים קרובות.

לא רק בירידות

רוב הרוכבים בשטח מנמיכים את האוכף בעיקר בירידות תלולות או לפני מדרגות. אבל הנמכת מרכז הכובד באופניים רלוונטית גם לרכיבה בסינגל מתון וזורם. הנמיכו מעט את מוט האוכף, כופפו את הברכיים ותזכו בתחושת ביטחון טובה יותר. הנמכת מרכז הכובד תאפשר לכם לזרום טוב יותר בשביל מפותל. כשהאוכף נמוך אתם תגלו לפתע יותר מקום בין הרגליים. נצלו את המרווח שנוצר כדי לנוע בחופשיות על האופניים. העבירו משקל רב יותר לאחור בעת הנפת גלגל ולפני תיקול מכשול, ולצדדים לפני פנייה חדה.

רכיבה בקטעים טכניים. הנמכת האוכף תאפשר לכם לדחוס ולמתוח את מתלי האופניים ללא הפרעה. כופפו את הרגליים והידיים, שמרו על גב ישר ככל האפשר ופמפמו את מתלי האופניים. אתם מיד תגלו שהאופניים מתגלגלים בשטח עם פחות דיווש ומאמץ מצדכם. לפני קטע רכיבה מסולע הנמיכו את מעט האוכף, דוושו בעוצמה ותנו לרגליים ולמתלי האופניים לספוג את החבטות. אתם תגלו שאוכף האופניים עלול לעלות לקראתכם, עם זאת החלל שנוצר בין האוכף ובין המפשעה יאפשר לכם להוסיף ולדווש בעוצמה ו"לנקות" את קטע הרכיבה הקשה במהירות.

seatpost dropper 1

לצלול אל תוך הסיבוב ולהתחיל לטפס

רוצים להשיג את החבר'ה? לפני סיבוב אל תאטו ושמרו על מהירות גבוהה מהרגיל. הנמיכו לפני הסיבוב את מוט האוכף והטו את האופניים חזק ופנימה לתוכו. מרכז הכובד הנמוך ישפר את אחיזת הצמיגים בקרקע ויאפשר לכם לרכוב במהירות גבוהה יותר מעמיתיכם לרכיבה. כשיצאתם מהסיבוב, החזירו את מוט האוכף למצב הפתוח והמשיכו לדווש בעוצמה. בעליות זכרו להחזיר את המוט למצבו הפתוח. אין תחליף למנוף הארוך שמספקות הרגליים כשהאוכף ממוקם בגובה נוח לדיווש עצים. בירידות שיבוא אחרי העלייה - אל תשכחו שוב להשתמש בשלט.

כמה עולה התענוג?

מוט אוכף טלסקופי מתאים לרוב סוגי אופני ההרים. מחיר מוט אוכף טלסקופי נע בין 450 שקלים למוט מכאני פשוט, ועד לכ-2,500 שקלים ויותר עבור מוטות הידראוליים איכותיים. ישנם שני פרמטרים שחשוב לדעת לפני שרוכשים מוט אוכף טלסקופי חדש; הראשון הוא כמובן הקוטר: מוטות אוכף מגיעים בכמה קטרים וחשוב לוודא שקוטר המוט שאתם מעוניינים לרכוש תואם את הקוטר בשלדת האופניים שלכם. במידה ואין מוט אוכף בקוטר תואם – חשוב להשתמש במתאם מקורי. הדבר השני שחשוב לבדוק הוא חיבור כבל השליטה; דגמים עם כבל שמתחבר אל מוט האוכף בחלקו העליון יתאימו להעברה חיצונית של הכבל על השלדה, ואילו דגמים עם כבל שליטה שמתחבר בחלקו התחתון של המוט, יתאימו אך ורק לשלדות שבהן ישנה אפשרות להעביר את הכבל בתוך השלדה.