מבחנים וסקירות
 
:עקבו אחרינו ב

סקירה: SPECIALIZED CAMBER FSR 2015

אם אתם מחפשים אופני 29 שיכוך מלא איכותיים במחיר נוח – הנה אופניים שמתאימים לכם, אולם חשוב שתהיו מוכנים להתפשר על כמה דברים...

קוטר גלגל: 29
שלדה: אלומיניום
מהלך מתלים: 110 מ"מ
ייעוד האופניים: שבילים
מחיר: 8,995 שקלים

למפרט המלא בקטלוג בייקס

רקע

סדרת ה-CAMBER FSR של ספשלייזד הוצגה לראשונה בשנת 2010 עם גלגלים בקוטר 26 אינץ' ומהלך מתלים של 120 מ"מ. בהמשך הצטרפה לסדרה גם גרסת 29 אינץ' עם מהלך מתלים מקוצר של 100 מ"מ. בקו הדגמים של ספשלייזד, ה-CAMBER מגשרים בין ה-STUMPJUMPER ארוכי המהלך, לבין סדרת ה-EPIC המיועדת לרוכבי קרוס קאנטרי תחרותיים. הפופולריות שצברה הסדרה בקרב רוכבי שבילים, הובילה את חברת ספשלייזד להרחיב את היצע הדגמים ולוותר על גרסאות ה-26 אינץ' שמכירותיהם נסוגו. מהלך המתלים בגרסת ה-29 הוארך ל-110 מ"מ, נוספו דגמי קרבון לצד גרסאות אגרסיביות יותר בעלות מהלך מתלים של 120 מ"מ, ואפילו דגם קצה מסדרת ה-S-WORKS התווסף להיצע. בשנת הדגם 2015 נמכרים ה-CAMBER רק בגרסאות 29 אינצ'ים למבוגרים ובארבע מידות: S-XL.

specialized camber-fsr-2015

למי הם מתאימים

גרסת הבסיס של ה-CAMBER FSR תתאים לרוכב שבילים סולידי העובר מאופני זנב קשיח לאופני שיכוך מלא. רוכב המחפש יציבות וביטחון ברכיבה ימצא בהם את מבוקשו, ואף ישמח בידיעה שהוא מדווש באופניים בעלי שלדה איכותית הניתנת לשדרוג בחלקי איכות עם הזמן. עם זאת, עדיף שהרוכב יהיה בכושר כדי למצות את יכולות האופניים. משקל האופניים הגבוה יחסית בגרסת הבסיס, הגלגלים הכבדים ויחס ההעברה גבוה יחסית בהילוך הנמוך (גלגל עם 36 שיניים בקסטה היה עוזר כאן – אולם הדגם הזה מצויד ב-34), יהפכו עליות ארוכות למשימה מאתגרת. מנגד, תקבלו כאן מתלה יעיל, גלגלים שיעלימו חטטים בזכות קוטרם, וגיאומטריה ידידותית למשתמש – כל אלה יהפכו רכיבה במישור, בירידה ובסינגלים זורמים לחוויה נעימה ומתגמלת.

גיאומטריה ואבזור

ה-FSR הוא הדגם הבסיסי בסדרת ה-CAMBER. מדובר בשלדת אלומיניום מתקדמת עם מתלה ה-FSR המסורתי של ספשלייזד - מתלה המבודד את כוחות הבלימה כך שלא יפגעו ביכולות השיכוך של המתלה האחורי. דגם זה מצויד בציר גלגל חסון בקוטר 12 מ"מ מאחור, כמו בגרסאות היקרות יותר, אך שאר האבזור האופניים דל יחסית לקטגוריית המחיר. בתמורה לשלדה האיכותית, ייאלץ רוכב ה-CAMBER בגרסת ה-FSR להסתפק במשכך קדמי של ROCKSHOX מסדרת ה-XC 32 עם אלמנט קפיץ אוויר (אך ללא ציר 15 מ"מ), ובמשכך אוויר אחורי של חברת X-FUSION עם נעילה ושליטה על שיכוך החזרה. משכך זה מוותר על מנגנון ה-AUTOSAG הייחודי לספשלייזד (מנגנון המאפשר לרוכב לכייל את המתלה האחורי בקלות) הקיים בגרסאות היקרות יותר. גם בלמי הדיסק ההידראוליים מסוג TEKTRO GEMINI, וחלקי הינע מסדרות ALIVIO / DEORE של SHIMANO עם 18 הילוכים דלים ביחס למחירם. כאמור, יחס ההעברה בקסטה מאחור גבוה ביחס למקובל: 11-34 בקסטה, בשילוב שני גלגלים שיניים מלפנים ביחסים של 36/22 מבית חברת SRAM. גם גלגלים כבדים יחסית ומשקל עצמי לא נמוך, מבטיחים אופניים שאינם מהירים בעליות או בתאוצה. נקודת הזכות בנושא הזה נרשמת לספשלייזד שציידה את הדגם הזה בצמיגים המוכנים להסבה מהירה לטיובלס באמצעות ערכה מתאימה, כך שההמלצה היא לוותר בעת רכישת האופניים על הפנימיות ולשדרג לטיובלס במטרה לחסוך במשקל ובתקרים.

camber fsr 29

שורה תחתונה

לרוכב סולידי חובב ספשלייזד שמוכן להתפשר על איכות המכלולים (יחסי ההעברה גבוהים מדי ובולמי זעזועים ברמת כניסה), בתמורה לשלדה איכותית המשלבת מתלה אחורי יעיל, סופג ונוח ברכיבה.