מדריכים ומידע שימושי
 
:עקבו אחרינו ב

המדריך המלא לרכישת אופני ילדים

הבטחתם לילד אופניים? ניגשתם לחנות והתחלתם להתבלבל מכל הסוגים, הגדלים והמחירים? הנה מדריך מפורט שיעזור לכם לבחור את זוג האופניים המתאים לילדכם...

זיו שוורץ, עורך בייקס
תמונות: אילוסטרציה


אופניים הם המתנה המושלמת לילדים בכל הגילים, אבל הורים רבים לא ממש יודעים איך לבחור עבורם את זוג האופניים המתאים. אופני "ספיידרמן" או הרים? BMX או הילוכים? עם גלגלי עזר או בלי פדלים? פישטנו עבורכם את משימת רכישת האופניים...

באיזה גיל אפשר להתחיל?

אופניים ראשונים עם פדלים וגלגלי עזר, אפשר לרכוש החל מגיל שנתיים וחצי בערך - בהתאם לכישורים המוטוריים ולגובהו של הילד. גלגלי העזר מייצבים את האופניים, לכן לא חובה שהילד יגיע עם כפות הרגליים אל הקרקע. אחרי תרגול וצבירת ניסיון, ניתן להתחיל ללמד את הילד לרכוב בשיווי משקל ולהסיר בהדרגה את גלגלי העזר. כאופניים ראשונים, ההמלצה שלנו היא לרכוש "אופני דחיפה" אשר אינם מצוידים בפדלים וגלגלי עזר, הם קלים מאוד ומאפשרים לילד ללמוד בעצמו כיצד לרכוב בשיווי משקל ללא סיוע מההורים.

kids bikes
בחירת המידה הנכונה

מידת האופניים היא אחת הנקודות החשובות בבחירת זוג חדש. הורים רבים נוטים לרכוש זוג אופניים במידה גדולה מהדרוש ("הילד עוד יגדל..."), אולם חשוב להבין שילד אינו יכול לשלוט כראוי באופניים הגדולים ממידתו, דבר שיגרום לאי-נוחות עד כדי תסכול, וזה כמובן פוגע גם בבטיחות הרכיבה.
בשונה מאופני מבוגרים שבהם קוטר גלגלי האופניים נותר קבוע והמידה נקבעת על ידי גודל השלדה, באופני ילדים מכתיבים מידות הגלגלים את ממדי האופניים, כאשר ההתאמה המידה נעשית בהתאם לגובה הילד (הגיל פחות רלוונטי מכיוון שעשויים להיות פערי גובה גדולים בין ילדים באותו גיל).
כך מתבצעת החלוקה:
• אופניים המצוידים בגלגלי 12 אינץ' מתאימים לילדים בגובה 80-90 ס"מ (גילאי שנתיים-שלוש בממוצע).
• אופניים המצוידים בגלגלי 14 אינץ' מתאימים לילדים בגובה 90-100 ס"מ (גילאי 3-4 שנים בממוצע).
• אופניים המצוידים בגלגלי 16 אינץ' מתאימים לילדים בגובה 100-110 ס"מ (גילאי 4-5 שנים בממוצע).
• אופניים המצוידים בגלגלי 18 אינץ' מתאימים לילדים בגובה 110-120 ס"מ (גילאי 5-6 שנים בממוצע).
• אופניים המצוידים בגלגלי 20 אינץ' מתאימים לילדים בגובה 120-130 ס"מ (גילאי 6-7 שנים בממוצע).

first bicycle

סוגי האופניים

את אופני הילדים ניתן לחלק לארבע קבוצות עיקריות:
אופני BMX בסיסיים – הבחירה של מרבית ההורים. מחירם נע בין 250 ל-400 שקלים בממוצע, והם מציעים שלדת פלדה פשוטה ומכלולים כבדים. מרבית האופניים מהסוג הזה מציעים עיצוב צבעוני - לעתים עם מאפיינים מעולם הילדים (ספיידרמן, נסיכות וכו'), אולם ברוב המקרים מדובר באופניים באיכות נמוכה וכבדים מאוד ביחס לגודלם.
אופני BMX איכותיים – הורים שמחפשים אופניים איכותיים יותר, יוכלו למצוא אופני BMX עם שלדה וחלקי אלומיניום. משקלם נמוך יותר מזה של אופני BMX פשוטים מפלדה, ואיכות הגימור שלהם תהיה לרוב גבוהה יותר. כאן המחיר נע בין 450-650 שקלים לזוג לא ממותג – ועד 900 שקלים לאופני BMX מתוצרת מותג מוכר שמציעים גם התאמה טובה יותר למידות הילד.
אופני הרים פשוטים – בקצה העליון של מידות אופני הילדים (גלגלי 20 אינץ' ומעלה), נמצאים אופני ההרים. שני הבדלים עיקריים מבדילים אותם מדגמי ה-BMX – הראשון הוא בולמי זעזועים (רק קדמי בדגמים הפשוטים, קדמי ואחורי בדגמים יקרים יותר), והשני הוא מערכת הילוכים. חשוב להדגיש שמדובר באופניים נחותים מבחינת האיכות הכללית ולמרות שמם והמראה ה"קרבי" שלהם – הם לא באמת מתאימים לרכיבה בשטח. מפאת גודלם, אופניים מהסוג הזה יתאימו לילדים מגיל 6 ומעלה. מחירם נע בין 500 ל-650 שקלים.
אופני הרים איכותיים – גם מותגי האופניים הגדולים מציעים אופני הרים לילדים, גם כאן עם גלגלי 20 או 24 אינץ', בולם זעזועים קדמי או אחורי, אך עם שלדה וחלקי אלומיניום, ומערכת הילוכים איכותית. אופניים מהסוג הזה יהיו לרוב עמידים מאוד ויתאימו לרכיבה בשטח. מספר ההילוכים ינוע בן 7 ל-24 – תלוי בדגם ובמידת האופניים. המחיר: מ-1,200 שקלים ומעלה.

מה לבדוק לפני הרכישה?

חשוב לקחת את הילד אל החנות ולבצע מספר בדיקות כדי לוודא שהאופניים שבחרתם אכן מתאימים לו; כאשר ילדכם עומד עם רגליים פשוקות מעל צינור השלדה העליון ("רמה") - המרווח באזור המפשעה אמור להיות 4 ס"מ לפחות. חשוב לכוון את האוכף כך שכאשר הפדל נמצא בנקודה הכי גבוהה - זווית הברך לא תהיה קטנה מ-90 מעלות. רכיבה עם אוכף נמוך מדי תקשה על הילד ולא תהיה לו נוחה. בקשו מהמוכר בחנות לכוונן את ידית הבלם הקדמי קרוב ככל האפשר לכידון, ודאו שהילד מסוגל להגיע עם האצבעות אל ידית הבלם קדמי.

kid bicycle

אל תוותרו על קסדה וכפפות!

ילדים נוטים ליפול מהאופניים וקסדה היא הדרך הטובה ביותר לשמור על הראש שלהם! אל תוותרו על הצטיידות בקסדה במעמד רכישת האופניים ודאגו שילדכם יחבוש אותה בכל רכיבה. קסדות ילדים מגיעות במספר מידות – חשוב למדוד את הקסדה על ראשו של הילד ולהתאים אותה למידתו. גם כפפות רכיבה הן אביזר חשוב מאוד: הן לא רק יגנו על ידי הילד בזמן נפילה, הן גם יספגו זיעה ויקלו על האחיזה בכידון.
נמליץ לכם להצטייד גם בנוזל להגנה מפני תקרים; בקשו מהמוכר שיוסיף נוזל נגד תקרים לגלגלים ותחסכו מילדכם את עוגמת הנפש ולכם את הריצה אל חנות האופניים אחרי כל מפגש עם קוץ קטן. אף שהאופניים מצוידים במחזירי אור, הם לא מספיקים לרכיבה בשעות החשיכה. התקינו פנס מנצנץ מלפנים ומאחור אם ילדכם מתכוון לרכוב בשעות הערב.
דבר אחרון ולא פחות חשוב: בקבוק שתיה עם מתקן תואם. בקבוק מים זמין ברכיבה יכול להיות ההבדל בין רכיבה בטוחה לילד שהתייבש אחרי רכיבה ביום קיץ חם.

חיפוש לפי תגיות