מדריכים ומידע שימושי
 
:עקבו אחרינו ב

10 דברים שחשוב לדעת לפני שקונים אופניים חשמליים

חושבים לרכוש אופניים חשמליים ואין לכם מושג מאיפה להתחיל? הנה 10 עובדות בסיסיות שחשוב שתכירו לפני שאתם ניגשים לחפש לעצמכם זוג אופניים חשמליים

electric bicycle choose

1

משקלם הממוצע של רוב זוגות האופניים החשמליים הנמכרים בישראל נע בין 20 ל-30 קילוגרמים. המערכת החשמלית לבדה שוקלת כ-10 קילוגרמים.

2

מרבית זוגות האופניים החשמליים הנמכרים בישראל הם אופניים מתקפלים המצוידים בגלגלים בקוטר של 20 אינצ'ים שמחירם נע בין 2800 ל-4500 שקלים.

3

מתח המערכת החשמלית באופניים חשמליים הוא נתון קבוע שחייב להיות מוצג במפרט הטכני של הדגם. המתח המקובל במרבית הדגמים נע בין 24 ל-48 וולט. באופן כללי, כלל שמתח המערכת גבוה יותר – היא תהיה עוצמתית יותר ותציע ביצועים משופרים.

4

קיבולת האנרגיה של הסוללה באופניים חשמליים נמדדת ביחידות של אמפר/שעה (Ah). סוללה ממוצעת של אופניים חשמליים מציעה קיבולת של 8-12 אמפר שעה, אולם יש גם סוללות חזקות יותר. ככל שסוללה מציגה ערך גבוה יותר - טווח הנסיעה באופניים החשמליים יהיה גדול יותר.

5

מנוע האופניים החשמליים ממוקם באחת משלוש נקודות: במרכז הגלגל הקדמי, במרכז הגלגל האחורי, או על שלדת האופניים. מנועים הממוקמים בצירי הגלגל, מניעים את הגלגל ישירות, אולם באופניים שבהם מותקן המנוע על גבי השלדה, הכוח מועבר אל הגלגל האחורי באמצעות שרשרת או רצועה. מה ההבדלים בין סוגי האופניים? מנוע מרכזי יציע חלוקת משקל טובה יותר לשיפור השליטה באופניים, ביצועים טובים יותר ובטווח מהירויות רחב, אולם תצורה כזו מחייבת שימוש בהילוכים ברכיבה. מנוע הממוקם במרכז הגלגל הקדמי קל יחסית לפירוק ותחזוקה, אך הוא מכביד על היגוי האופניים ופוגם בשליטה באופניים. מנוע הממוקם בגלגל האחורי מציע פשרה זולה ויעילה בין השניים.

6

אופניים חשמליים מוצעים עם בלמי חישוק, תוף או דיסק – וחשוב להכיר את ההבדלים ביניהם. בלמי חישוק הם הוותיקים, הזולים והקלים ביותר לתחזוקה; עם זאת בלאי הרפידות שלהם גבוה, וביצועיהם תלויים בתנאי הרכיבה (קור, חום, רטיבות ועוד). בלמי תוף יעילים בעיקר ברכיבה בתנאי גשם מאחר והם אינם חשופים למים, אולם הם פחות יעילים משאר סוגי הבלמים. בלמי דיסק הם המומלצים ביותר באופניים. הם עמידים, מספקים עוצמת בלימה טובה יותר והבלאי שלהם נמוך. ישנם שני סוגים של בלמי דיסק. בלמי דיסק ההידראוליים עדיפים על בלמי הדיסק המכאניים המופעלים באמצעות כבל.

7

רוב זוגות האופניים הנמכרים בישראל מצוידים בשלדות אלומיניום, אולם דגמי אופניים זולים יותר מצוידים לרוב בשלדות פלדה. למרות העובדה כי שלדות אלומיניום קלות יותר, במקרה של אופניים חשמליים – ההבדל במשקל יהיה קטן עד זניח בין שני דגמים בעלי מפרט זהה ושלדה מחומר שונה. הפער יסתכם לרוב בכ-1 עד 2 ק"ג (לטובת האלומיניום).

8

אופניים חשמליים הנמכרים בארץ חייבים לעמוד בתקינה ישראלית. משרד התחבורה הישראלי אימץ את התקן האירופי (EN-15194) המחייב אופניים חשמליים הנמכרים בישראל לעמוד במספר מגבלות:

•  המנוע החשמלי באופניים חייב להיות בהספק של עד 250 וואט.

•  במידה והאופניים מצוידים במצערת יד, היא אמורה להיות מוגבלת למהירות של עד 6 קמ"ש.

•  ניתן לרכוב באופניים בתמיכת המנוע החשמלי עד למהירות של 25 קמ"ש.

•  מנוע האופניים יופעל מעל מהירות של 6 קמ"ש אך ורק בזמן סיבוב הפדלים.

•  בלמי האופניים אמורים לנתק את פעולת המנוע בעת הפעלתם.

•  אופניים חשמליים חייבים להיות מצוידים בפנס קדמי, פנס אחורי, מחזירי אור בדוושות, בגלגלים, ובפעמון או בצופר חשמלי.

9

לילדים מתחת לגיל 14 אסור לרכוב על אופניים חשמליים. מותר לרכוב על אופניים חשמליים מגיל 14 ועד 16 רק בשבילי אופניים ייעודיים. מגיל 16 ומעלה מותר לרכוב באופניים חשמליים גם בכביש. החוק מחייב לרכוב על אופניים חשמליים עם קסדה ולציית לחוקי התנועה. אסור לרכוב באופניים חשמליים בכבישים בין-עירוניים.

10

ניתן להעלות אופניים מתקפלים לרכבת בכל שעות הפעילות. אופניים חשמליים שאינם מתקפלים ניתן להעלות אך ורק לקרונות המיועדים לכך - בימים א-ה משעה 9.00 ועד 15.00, ומשעה 19.00 ועד שעה 6.00 ביום שלמחרת. בימי ו ובערבי חג בכל שעות הפעילות. ניתן לשנע אופניים חשמליים בתוך תא המטען של אוטובוסים הפועלים בקווים בין עירוניים ללא עלות נוספת.

חיפוש לפי תגיות