מדריכים ומידע שימושי
 
:עקבו אחרינו ב

5 טעויות נפוצות של רוכבים מתחילים

האם כדאי להימנע משימוש בבלם הקדמי, באיזה גובה צריך להיות האוכף והאם חשוב להגביה את הכידון כשכואב הגב? הנה 5 טעויות נפוצות בקרב רוכבי אופניים מתחילים – והאמת שמאחוריהן

1. השימוש בבלם קדמי מסוכן

ישנם רוכבים שמפחדים להשתמש בבלם הקדמי באופניים והסיבה כי הם חוששים להתהפך לפנים. מדובר בטעות נפוצה בקרב רוכבים חדשים, אבל ישנם גם רוכבים ותיקים המסרבים לאמץ את השימוש בבלם הקדמי. זה המקום להדגיש כי להגיע למצב של היפוך לפנים זו משימה לא פשוטה כמו שהיא נתפשת ובמרבית המקרים הגלגל הקדמי יחליק הצדה הרבה לפני שיינעל. חשוב להבין כי בכל כלי רכב אופני, כוחות הפיזיקה גורמים לכך שעיקר העומס (עד כ-80 אחוזים) מוטל על הגלגל הקדמי בעת בלימה. במצב כזה פחות משקל נותר על הגלגל האחורי ולכן הוא נוטה להינעל בקלות בבלימה ולהחליק. שימוש נכון בשני הבלמים ושמירה על איזון האופניים הם המפתח לעצירת חירום מהירה עם האופניים.

5 common mistakes 2

2. דיווש בהילוכים גבוהים (קשים/מהירים) משפר את הכושר

טעות נפוצה אצל רוכבים מתחילים היא לדווש בעצימות גבוהה ובקצב איטי לאורך זמן. רכיבה בהילוכים קשים ובמהירות סיבובי פדלים נמוכה לאורך זמן מעמיסה על ברכי הרוכב ויכולה לגרום לנזק בלתי הפיך. כדי לשפר את הסיבולת צריך לרכוב בקצב סיבובי פדלים של כ-80-90 סיבובים לדקה (הביטו באחד הפדלים וספרו 27-30 סיבובים מלאים של הפדל במהלך מדידה של 20 שניות – זה הקצב הנכון). קצב זה מאפשר רכיבה לאורך זמן, אינו פוגע בברכיים ואינו מעמיס על מערכות ההינע של האופניים.

5 common mistakes 1

3. אם כואב הגב התחתון צריך להגביה את הכידון

לא מעט רוכבים חדשים זוכים למנת כאבי גב נדיבה ברכיבות הראשונות על האופניים. הטעות הנפוצה היא מיד לחזור לחנות ולהגביה את כידון האופניים. מאחר ורכיבה על אופניים דורשת הסתגלות, הכאבים ברכיבות הראשונות הם בעיקר כאבי שרירים הנעלמים עם הזמן והתרגלות הגוף לתנוחה החדשה. הגבהת הכידון תוסיף לחץ ומשקל על הגב התחתון, לחץ שמופעל על האגן וחוליות הגב, ומתעצם בעליות. הגבהת הכידון תגביר את הלחץ ועלולה לגרום דווקא לכאבים כרוניים ולא להקלה. במידה ואתם סובלים מכאבים בגב התחתון, נסו להנמיך ולקרב מעט לכיוונכם את כידון האופניים. כך חלק גדול יותר ממשקל גופכם יועבר אל כפות הידיים והלחץ על הגב התחתון יפחת.

5 common mistakes 4

4. כשיושבים על האופניים צריך להניח את מלוא כף הרגל על הקרקע

אם כיוונתם נכון את גובה האוכף באופניים כך שיתאים למידת גופכם, בעצירה אתם אמורים בקושי להגיע עם קצות האצבעות אל הקרקע. אם הנחתם את מלוא כף הרגל על הקרקע, גובה האוכף נמוך מדי למידתכם. מצב שבו האוכף נמוך מדי, מכתיב רכיבה בברכיים כפופות מדי שתגרום לנזק מצטבר במפרקי הברך, הקרסוליים והירכיים.

5 common mistakes 3

5. כדי לקבוע את גובה האוכף עומדים ליד האופניים ומגביהים אותו לגובה המותניים

מדובר בטעות נפוצה בקרב רוכבים שמקורה בטרום עידן אופני ההרים. באופני כביש מסורתיים, גובה ציר הפדלים מהקרקע היה פחות או יותר קבוע בכל הדגמים, ולכן ניתן היה למדוד את גובה האוכף ואת היחס בינו לבין אורך רגלי הרוכב על ידי עמידה במקביל לאופניים. באופני הרים גובה הציר המרכזי גבוה יותר מאשר באופני כביש, ולכן מדידה באופן הזה אינה מדויקת כלל.

5 common mistakes 5

חיפוש לפי תגיות