מדריכים ומידע שימושי
 
:עקבו אחרינו ב

מדריך לרכישת אופני עיר

מחפשים כלי תחבורה עירוני זול ואמין? כזה שאפשר לקפוץ אתו למכולת, לעבודה או סתם לצאת לסיבוב בפארק? אתם צריכים אופני עיר! הנה כמה טיפים שיסייעו לכם בבחירת זוג האופניים המתאים לכם...

זיו שוורץ, עורך בייקס

תמונות: אילוסטרציה

האביב כבר כאן ועמו גם מזג אוויר נוח לרכיבה על אופניים. זה הזמן לחלץ עצמות, לקפוץ לחנות האופניים המקומית ולקנות זוג אופניים עירוניים - כאלו שיהפכו כל סיבוב ברחובות העיר לטיול קטן ומהנה. קיבצנו עבורכם כמה עובדות שכדאי לכם לדעת לפני שאתם ניגשים לרכוש לעצמכם זוג אופניים חדש.

city bikes guide

מידות

רוב אופני העיר האיכותיים נמכרים במידות שונות. בעוד שאופניים זולים (מתחת ל-800 שקלים) ימכרו לרוב במידה אחת, חברות המשווקות אופני איכות יציעו את אופני העיר שלהם ב-3 עד 5 מידות שונות להתאמה מרבית לגובה הרוכב. המלצה היא כמובן לרכוש אופניים במידה שמתאימה למידות גופכם.

קוטר גלגלים

אופני עיר נמכרים לרוב בשני קוטרי גלגל: 26 או 29 אינצ'ים (C700). אופני עיר עם הגלגלים הגדולים יותר יהיו מהירים ונוחים ברכיבות ארוכות, בעוד אופניים עם גלגלים בקוטר קטן יותר יהיו קלים יותר לתמרון ויציעו לרוב גלגלים עמידים יותר בפני חבטות (מכיוון שרוחב הצמיג ברוב המקרים יהיה גדול יותר) אשר ניתן לתקל עמם מדרכות בקלות יתרה.

מערכות הילוכים

אופני עיר יצוידו לרוב במערכת הילוכים חיצונית הנפוצה גם באופני הרים (מהסוג שבו מעביר ההילוכים האחורי ממוקם ליד ציר הגלגל האחורי). לאופניים אלו בין 21 ל-30 הילוכים - תלוי במחיר. ניתן לרכוש אופני עיר המצוידים במערכת הילוכים סגורה הממוקמת בטבור הגלגל האחורי. למערכות אלו בין 3 ל-11 הילוכים, הן עמידות יותר בפני לכלוך ובלאי, אך לרוב מחירם של האופניים המצוידים במערכות מהסוג הזה - גבוה יותר. ישנם אופני עיר המצוידים בהילוך בודד, אולם הם דורשים כושר גופני גבוה יותר וישמשו בעיקר לרכיבה בערים בהם תוואי השטח מישורי.

city bikes

אופניים לנשים

אופני עיר לנשים מציעים צינור שלדה עליון ("רמה") המוטה מטה בחדות, וזאת כדי לשפר את מרווח המפשעה ולאפשר לנשים לרכוב גם עם חצאיות . אופני נשים ישווקו במידות שונות מאלו של הגברים ויציעו כידון צר יותר, אוכף קצר ורחב יותר, וידיות כידון דקות יותר המותאמות למידות כף יד קטנות ביחס לאלה של גברים.

כידון מתכוונן

רוב אופני העיר מיועדים לרכיבות קצרות. אם בכל זאת החלטתם להשתמש באופניים מהסוג הזה לרכיבה ארוכה, קנו אופניים עם מוט כידון מתכוונן. רכיבה עם כידון רחב וגו זקוף אינה נוחה לאורך זמן. עם כידון מתכוונן ניתן להנמיך את גובה הכידון במהירות - כך תוכלו להתאים את תנוחת הרכיבה לרכיבות ארוכות יותר. הנמכת הכידון והטיית הגוף לפנים תסייע להקל על הלחץ בגב התחתון. ברכיבות קצרות ניתן להגביה את הכידון וליהנות מתנוחה זקופה ושולטת ברכיבה עירונית.

בולמי זעזועים

ישנם דגמי אופני עיר המצוידים במשככים לספיגת זעזועים. לרוב יציידו אופני עיר במשכך קדמי ולעיתים אף במוט אוכף קפיצי לספיגת זעזועים. אם אתם רוכבים בעיקר על שבילי אופניים סלולים, אפשר לוותר על משככים וכך לצמצם את עלויות הרכישה ומשקלם של האופניים. אם אתם חוצים פארקים ושביל כורכר, העדיפו אופניים עם בולמי זעזועים לשיפור הנוחות ברכיבה.

city bicycles

רגילים או חשמליים

אופני עיר מוצעים גם בגרסאות המצוידות במנוע חשמלי (חלקם מקוריים וחלקם מוסבים). אופניים רגילים יחסכו לכם סכום ניכר בעלות הרכישה, יהיו זולים וקלים יותר לתחזוקה ויתרמו את חלקם לשיפור הכושר שלכם. אופני עיר חשמליים יהיו עדיפים למי שמחפש פתרון תחבורתי לטווחי מרחק גדולים וללא מאמץ.

חיפוש לפי תגיות