מבחנים וסקירות
 
:עקבו אחרינו ב

מבחן: Rainbow GL 26 חשמליים

אם אתם זקוקים לכלי תחבורה אלטרנטיבי כדי להגיע מהפרברים אל העיר הגדולה, ה-Rainbow GL 26 מתיימרים להיות "טיל שיוט בינעירוני" בדיוק בשבילכם. האם הם עונים על הציפיות?

בהיעדר תחבורה ציבורית יעילה, רבים נאלצים להחזיק רכב רק כדי לנסוע 10 או 15 ק"מ ביום מהבית אל מקום העבודה. בזמנים בהם המושג "יוקר המחיה" מקבל משמעות אמיתית בכל בית בישראל, אופניים חשמליים יכולים לחסוך לכם את עלויות האחזקה הגבוהות של הרכב. ה-Rainbow GL 26 מתיימרים לספק פתרון נוח, יעיל ועמיד יותר מאופניים חשמליים מתקפלים. האם הם אכן עומדים בציפיות? לקחנו אותם לסיבוב כדי לבדוק.

Rainbow GL 26 3

מבנה ושלדה

ה-Rainbow GL 26 הם אופניים מעניינים, ובמידה רבה נראים אפילו עתידניים. כבר במבט ראשון ניכר כי לא מדובר כאן באופניים שעברו הסבה להנעה חשמלית, אלא בכאלה שעוצבו מלכתחילה להיות כאלה. שלדת האופניים מבוססת על קורת אלומיניום 6061 ארוכה ומעוצבת, המחברת בן ציר הגלגל האחורי לצינור ההיגוי. קורה זו מצטלבת עם קורה נוספת המכילה את מערכת ההינע, צינור האוכף ואת בקר האופניים. ה-GL 26 מציעים שילוב של גלגלי 26 אינצ'ים, משכך קדמי ותנוחת רכיבה הדומה לזאת של אופני הרים בסגנון XC; מדובר כאן באופניים שונים מהמקובל. כיאה לאופניים מעוצבים, הסוללה ב-RAINBOW צמודה לקורת מוט האוכף, ומשולבת בה מערכת תאורת LED אחורית, הכוללת אור בלם המופעל בכל לחיצה על ידיות הבלימה.

Rainbow GL 26 1

מפרט ואבזור

האופניים מצוידים במערכת הילוכים מסוג SHIMANO NEXUS בעלת שלושה יחסי העברה ומובנית בתוך טבור הגלגל האחורי. על החלפת ההילוכים אחראית ידית המעוצבת כמצערת - גם היא ברמת NEXUS. על הבלימה אמונים זוג בלמי דיסק מכאניים מתוצרת TEKTRO עם רוטורים בקוטר 180 מ"מ ומפסקים מובנים לניתוק פעולת המנוע. משכך קדמי פשוט (XCM) מתוצרת SR SUNTOUR עם מהלך של 100 מ"מ ואפשרות לכיוון עומס קפיץ אחראי על ספיגת הזעזועים. הגלגלים מבוססים על חישוקי תקרה כפולה מאלומיניום – בשילוב צמיגי תיור של חברת CTS ברוחב 2.125 אינצ'ים. את מפרט האופניים משלימים חלקי קוקפיט מאלומיניום מתוצרת ZOOM, וידיות כידון ואוכף ארגונומיים מבית חברת VELO. לטובת הנראות בשעות הערב, מצוידים האופניים בפנסים קדמי ואחורי המופעלים באמצעות הסוללה הראשית, ולטובת ההגנה על הרוכב מלכלוך, מצוידים האופניים בכנפי בוץ קצרות מפלסטיק.

מנוע ומערכת חשמל

מנוע ה-GL 26 ממוקם בגלגל הקדמי ומציע הספק של 250 וואט כשהוא מחובר לסוללת ליתיום-יון במתח של 36 וולט ובהספק של 10 אמפר/שעה. הסוללה צבועה בצבע האופניים (מוצעים בשחור או לבן) ומשתלבת בעיצוב הכללי. בצד שמאל של הכידון ממוקמ צג השליטה הדיגיטלי באופניים המכיל כפתורי שליטה ומידע לרוכב (מצב הסוללה, מהירות, מהירות ממוצעת, מרחק ועוד). לחיצה ארוכה על אחד מכפתורי השליטה מפעילה את המנוע החשמלי ומאפשרת גלגול איטי במהירות של עד 6 קמ"ש ללא צורך במצערת. ניתן לשלוט על עוצמת התמיכה של המנוע החשמלי עם לא פחות מחמישה מצבי תגבור. בעת טעינת הסוללה, ניתן לצפות במידת הטעינה המשתקפת בנוריות חיווי המשולבות בה (הסוללה ניתנת כמובן לפירוק, אך דרושה לשם כך הסטה או הגבהה של האוכף).

Rainbow GL 26 6

ברכיבה

ה-Rainbow GL 26 מאיצים בקלות למהירות שיוט של כ-27 קמ"ש. קל לשמור איתם על מהירות גבוהה במישור, כאשר השלדה המוצקה והיציבה מוסיפה ביטחון לרוכב. בירידות האופניים מתגלגלים במהירות וקל לחצות איתם את רף ה-50 קמ"ש בביטחון יחסי. כדי לשמור על קצב התנועה גם בעליות תלולות, מומלץ להוריד הילוך ולסייע באמצעות דיווש.
אם ברצונכם לשייט במהירות הליכה וללא מאמץ, ניתן לעשות זאת בעזרת לחיצה על כפתור הסמוך לצג הדיגיטלי; אז ישייטו באופניים במהירות של כ-6 קמ"ש ללא כל סיוע מצדכם, נוח שאתם רוכבים בטיילת בין אנשים עם כפות הרגליים סמוכות לקרקע. טווח האופניים המוצהר נע בין 25 ל-50 ק"מ - בהתאם לתנאים. אנחנו הגענו ל-39 ק"מ לפני שהסוללה התרוקנה, אולם שילבנו במבחן גם מעט רכיבת שטח מאומצת. אמנם לא מדובר כאן באופני הרים, אבל אפשר בהחלט לחצות עם ה-GL 26 שבילי כורכר, משטחי דשא ואף יותר מכך; אולם בנקודה מסוימת יוגבלו ביצועי האופניים על ידי המשקל הגבוה (כ-27 ק"ג), הצמיגים החלקים והמשכך הקדמי שאינו מצליח לרסן כראוי את משקלו של המנוע הממוקם כאמור בטבור הגלגל הקדמי. השלדה שהפגינה מוצקות בדרכים סלולות, הופכת לקשה וחובטת ברוכב עם המעבר לשטח – וזה כאמור לא השטח שלה.

Rainbow GL 26 2

שורה תחתונה

אם אתם גרים במרחק של עד 15 ק"מ מהיעד שאליו אתם נוסעים על בסיס יומי, ה-Rainbow GL 26 יכולים להיות כלי תחבורה מצוין עבורכם. הם אומנם לא זולים (בטח בהשוואה לזוגות אחרים הנמכרים בישראל), אך הם מציעים עיצוב מודרני, שיוט נינוח ובטוח במהירות גבוהה, ואפילו מעט שובבות. לא מדובר כאן באופני הרים, אולם תוכלו בכל זאת לצלוח איתם בביטחה קיצורי דרך שלאו דווקא עוברים בכבישים סלולים; צריך רק להתגבר על יכולת השיכוך המוגבלת ולזכור לפרק את כנפי הפלסטיק הפגיעות והרועשות. כל עוד תישארו בעיקר על דרכים סלולות, מובטחת לכם חוויית רכיבה מהירה ונינוחה. הוסיפו לאופניים סבל ותיקים ייעודיים - וקיבלתם כלי רכב עירוני יעיל, מהיר וחסכוני שיכול בקלות להחליף את המכונית שלכם בנסיעות לעבודה ובחזרה.

 

Rainbow GL 26 – מפרט טכני


שלדה: אלומיניום 6061
קוטר גלגל: 26 אינצ'ים
משקל: 27 ק"ג
משכך קדמי: SR SUNTOUR XCM
סוללה: 36V/10Ah
הספק מנוע: 250W
טעינה: 5 שעות
טווח: 30-50 ק"מ
הילוכים: SHIMANO SG-3D55 Inter 3 speed

בלמים: דיסקים מכאניים - TEKTRO
ידיות בלם: אלומיניום עם מנגנון ניתוק מנוע והפעלת אור בלימה משולב
חישוקים: אלומיניום תקרה כפולה
צמיגים: 26x2.125
יבואן: רוזן ומינץ
מחיר: 8,800 שקלים