מבחנים וסקירות
 
:עקבו אחרינו ב

מבחן: BAGI-BIKE חשמליים מתקפלים

מחפשים אופניים חשמליים מתקפלים קטנים וקלים? יצאנו לבחון עבורכם את ה-BAGI-BIKE MAGIC שמציעים פתרון קומפקטי וייחודי

אופניים חשמליים הפכו להיות אמצעי תחבורה לגיטימי בתנועה עירונית – לא רק בקרב בני נוער, אלא גם בקרב שכבות רבות באוכלוסייה: מדלי אמצעים ועד אנשי עסקים. היצע האופניים החשמליים המשווקים בישראל כולל מגוון רחב של תצורות ודגמים, רגילים ומתקפלים. ה-BAGI-BIKE MAGIC המתקפלים הם אופניים חשמליים מתקפלים קומפקטיים שנועדו לשנע רוכבים לטווחים קצרים. האם הם עומדים במשימה כראוי? יצאנו לבדוק...

מבנה ושלדה

שלדת ה-BAGI-BIKE מיוצרת ממסבך צינורות אלומיניום בחתך מרובע המחוברים להם יחדיו בעזרת מפרקים חסונים למראה. הגלגלים המניעים את האופניים הם בקוטר 12.5 אינצ'ים - כמקובל באופניים המתאימים לילדים בגיל 2.5 עד 3 שנים, ולא בדיוק מתכון מעודד לרוכב בוגר במידות ומשקל ממוצעים... משקלם המוצהר של האופניים הוא כ-16.5 ק"ג, אנחנו שקלנו 17.6 ק"ג - לא רחוק מהמשקל המוצהר ועדיין קל יחסית לאופניים אחרים (רוב זוגות האופניים החשמליים המתקפלים חוצים בקלות את קו ה-20 ק"ג).

BAGI-BIKE MAGIC
כדי לקפל את האופניים צריך להדוף את מוט האוכף לאחור - פעולה המשחררת ניצרה, ואז למשוך בעזרת הידית המרופדת את האופניים מעלה: זה אולי נשמע מסובך, אך קל ליישום. הוסיפו לכך קיפול מהיר של הכידון, הדוושות, וצמצום אורך מוט האוכף - ותוך פחות מ-30 שניות תקבלו זוג אופניים המתקפל למידות של 62 /83 /26 ס"מ - כגודלה של מזוודה בינונית. בסיום הקיפול ניתן לגרור את האופניים בעזרת אחיזת בידית ספוג הממוקמת סמוך לאוכף כשאופניים מקופלים.

מפרט ואבזור

ה-MAGIC מגיעים כשהם מאובזרים בפנס לד קדמי, צופר חשמלי, אוכף נדיב ברוחבו, ורגלית מקורית קצרה המאפשרת להעמיד את האופניים גם כשהם מקופלים. ניתן לרכוש בנוסף תיק מקורי המאפשר לשאת את האופניים וגם מגוון סלסלות ייעודיות. קצת מאכזב למצוא באופניים נצנץ אחורי קטן ופשוט על מוט האוכף. במחיר בו הם נמכרים, היינו מצפים לפנס אחורי המשולב במערכת החשמלית עם תאורת בלימה. על האטת האופניים אחראים זוג בלמים, בלם חישוק קדמי מבית חברת TEKTRO ובלם תוף אחורי של DIACOMP.

BAGI-BIKE MAGIC 4

מנוע ומערכת חשמל

ה-MAGIC מצוידים במנוע חשמלי חלש יחסית בהספק של 200 וואט (50 וואט פחות מההספק של מרבית האופניים החשמליים) אשר ממוקם בטבור הגלגל הקדמי. סוללת האופניים מסוג ליתיום-יון מיוצרת על ידי חברת SAMSUNG ובעלת קיבולת של 9 אמפר/שעה. היא מספקת מתח של 36 וולט למערכות האופניים ונטענת במלואה בכ-5 שעות טעינה. את הסוללה ניתן לשלוף ממקומה בעזרת מפתח, היא נשלפת הצדה (ולא קדימה או אחורה כמקובל) - קצת מבלבל בפעם הראשונה. ניתן לטעון את הסוללה בעזרת מטען מקורי כשהיא על האופניים או אחרי פרוקה. בגוף הסוללה קיימות נורות לד לחיווי מצב הטעינה, כאשר בכידון ה-BAGI-BIKE ממוקמת תצוגת נורות לד נוספת לחיווי מצב הסוללה במהלך הרכיבה. בידית הכידון הימנית מותקנת מצערת המאפשרת רכיבה ללא דיווש עד מהירות של 6 קמ"ש, כאשר בצד השמאלי ניתן למצוא פקדים המפעילים את התאורה ואת הצופר החשמלי.

BAGI-BIKE MAGIC 5

ברכיבה

כצפוי מאופניים חשמליים עם גלגלים בקוטר צנוע ומנוע צנום, לא מדובר כאן בטיל בליסטי; ה-MAGIC יגיעו בעצלתיים למהירות של כ-20 קמ"ש וישמרו על הקצב הזה באופן נינוח המיועד לרכיבות קצרות. הגלגלים הקטנטנים והמחסור במשככי זעזועים הופכים את הרכיבה לחוויה מטלטלת יחסית, אבל כזו שאפשר להכיל לנסיעה של קילומטרים ספורים ולא למרחקים ארוכים. טווח הנסיעה של ה-MAGIC בסיוע המנוע החשמלי עומד על 20 עד 30 ק"מ - בהתאם לתנאי הדרך. האופניים האלה מתאימים לרכיבה של 2-3 ק"מ - עד לתחנת הרכבת, ומתחנת הרכבת אל היעד. אם הדרישות שלכם כוללות רכיבה של מרחקים ארוכים יותר בשימוש יומיומי - קיימות בשוק אלטרנטיבות יעילות יותר.
טיפוס בעליות חדות מקשה על המנוע ובשיפועים מסוימים תיאלצו להשתמש בשרירי הרגליים כדי לסייע לו "לסחוב". ההפתעה היא שלמרות קוטר הגלגלים הקטן, האופניים יציבים בקו ישר ובפניות בזכות בסיס גלגלים ארוך. במהלך הרכיבה כדאי לשמור על ערנות ולנסות לאתר בורות בכביש או במדרכה - לפני שהם יסיטו אתכם מהקו שבחרתם. אם אתם ממהרים, תוכלו להגיע עם ה-MAGIC גם למהירות של 30 קמ"ש בביטחון יחסי, אולם מעבר לכך מדובר כבר בחוויה מסמרת שיער הדורשת ריכוז ומעייפת. בכל מקרה, מהירויות כאלה פחות מומלצות מאחר ובלמי האופניים מספקים עוצמת בלימה סבירה בלבד. תופעה נוספת שמאפיינת את ה-MAGIC היא תנועת מוט האוכף בגלל חופש מובנה (זה לא מורגש ברכיבה) ופה ושם חריקה או צקצוק שנשמעים תחת עומס ומקורם במפרקי השלדה. צריך לזכור שמבנה האופניים מתבסס על מפרקים וצירים (אשר רובם עם מיסבים), אך עם זאת הם ידרשו מדי פעם הידוק קל ואולי גם החלפה עם הזמן - זאת כדי לשמור על השקט היחסי בדיווש. אגב, יבואן האופניים מגביל את משקל הרוכב ל-85 ק"ג.

BAGI-BIKE MAGIC 3

שורה תחתונה

אופניים חשמליים הם אמצעי תחבורה מצוין להתנהלות עירונית, כאשר היתרון של אופניים מתקפלים טמון בשימושיות שלהם וביכולת הנשיאה. ה-BAGI-BIKE MAGIC קומפקטיים וקלים יותר ממרבית האופניים החשמליים המתקפלים המתחרים, אולם יש לכך מחיר; הגלגלים הקטנים באים על חשבון נוחות הרכיבה ומכתיבים שימוש בנסיעות קצרות יחסית.
ה-MAGIC מתאימים בעיקר למי שגר בפרברים ונוהג לעשות את הדרך לעבודה באמצעות רכבת או אוטובוס, לאנשים שמגיעים אל העיר הגדולה לעתים קרובות ומעוניינים לחנות בפאתי העיר, לפרוק מתא המטען את ה-MAGIC ולהגיע לפגישות בלי פקקים ומצוקת חנייה. הממדים הקומפקטיים, המשקל הצנוע והמראה המדליק, בהחלט יכולים להסיט את המאזניים לטובת ה-MAGIC, אולם עם זאת, קשה להתעלם מהעובדה כי מחירם גבוה כמעט פי שניים מזה של אופני 20 אינצ'ים מתקפלים (הבחירה הפופולרית של רוב רוכבי האופניים החשמליים בישראל).

 

BAGI-BIKE MAGIC - מפרט טכני:


מחיר: 6,500 שקלים
משקל: 17.6 קילוגרמים
משקל רוכב מרבי: 85 ק"ג
מהירות: עד 22 קמ"ש בתמיכה חשמלית
הספק מנוע: 200 ואט
סוללה: SAMSUNG 36V/9Ah
יבואן: בגטל מערכות